Czy banki udzielają tylko kredytów w złotówkach ?

Czy banki udzielają tylko kredytów w złotówkach ?

Jak dowiadujemy się z rozlicznych badań socjologicznych w temacie standardu życia Polaków, w dzisiejszych czasach wartości mieszkań i domów są tak ogromne, że typowego Polaka nie stać na ich nabycie bez konieczności zaciągnięcia kredytu.
W większości przypadków kredytobiorcy nie mają bowiem możliwości, aby zdobyć znaczącą sumkę pieniędzy.

Jej załatwienie zajęłoby znaczną cząstkę życia. Realną okazją na nabycie własnych czterech kątów jest w BZ WBK kredyt hipoteczny w PLN.
Dokonując oceny warunków kredytu, mającego ulżyć nam w spełnieniu marzeń o własnych czterech kątach, bierzemy pod obserwację w szczególności takie rzeczy jak wielkość oprocentowania nominalnego, duży okres udzielenia kredytu, np. kredyt na 30 lat, rodzaj dewizy, a także wybór rodzaju rat malejących lub stałych. Powszechnie w każdym wypadku zaciągania któregokolwiek kredytu, należy zwracać wciąż uwagę na te przymioty, które oddziałują na stopień miesięcznej raty kredytu i jego całkowity koszt. Dokonując natomiast oceny atrybutów kredytu, najlepiej wynaleźć taki bank, który oferuje obszerny zakres kredytowania.

Niezwykle znaczący jest dobór dewizy kredytu. Od kilku lat szczególnie modne są kredyty zaciągane w walucie zagranicznej w tym przeważnie w euro i dolarach.
Niemniej specjaliści z branży bankowości nie wyróżniają tej formy kredytu. Idąc z ich sugestiami najlepszy jest i najtańszy kredyt w złotówkach. Mimo, że wskaźnik WIBOR jest bezustannie dużo wyższy niż np. LIBOR czy też EURIBOR, lecz właściciel kredytu w PLN nie traci pieniędzy związanych ze zmianą kredytu na obcą walutę.

Już w sekundzie podpisania kredytu w walucie obcej, jego właściciel jest stratny na przeliczeniu sumy kredytu z polskich złotych na walutę kredytu. Zmiana ta jest realizowana po niższej cenie zakupu waluty.

Jednakże spłata kredytu odbywa się po zmianie wielkości raty kredytu na walutę obcą, jednakże po wyższej cenie sprzedaży. Różnica ta nazywana przez finansistów spread, jest powodem poświęcania wyższej sumy kredytu, niż byłaby nabyta. Dodatkowym walorem przekonywającym za wzięciem kredytu złotówkowego, jest brak którychkolwiek zmian kursów walutowych.

3 komentarze do “Czy banki udzielają tylko kredytów w złotówkach ?”

  1. Robcio pisze:

    Uwaga! Bierzemy kredyt w walucie jakiej dostajemy wypłatę!

  2. Tymik pisze:

    To bardzo dobra zasada 😉

  3. Hosting pisze:

    Kredyty we frankach czy tylko indeksowane w CHF i banki nigdy frankow nie kupowaly i Szwajcarii ich nie oddaja

Zostaw odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*