CHWILA O KISIELU

27 września mija 9 rocznica śmierci Stefana Kisielewskiego (1911 – 1991) muzyka i krytyka muzycznego, polityka i pisarza. Pisywał pod pseudonimami: Kisiel, Teodor Klon i Tomasz Staliński.

Studiował w Warszawie – muzykę i polonistykę. Przed wojną pisywał do Buntu Młodych i Zet. Brał udział w kampanii wrześniowej i Powstaniu Warszawskim. Od 1945 r. związał się z Tygodnikiem Powszechnym publikując felietony w cyklach: Głową w ściany, Bez dogmatu, Pod włos, Łopatą do głowy, Gwoździe w mózgu i Wołanie na puszczy. W latach 1957 – 1965 był posłem na Sejm grupy katolickiej Znak.

Do samego końca był aktywny polityczne – był członkiem sygnatariuszem Unii Polityki Realnej, a od października 1990 r. jej Członkiem Honorowym. W 1991 r. podjął się przewodnictwa Komitetu Wyborczego UPR w wyborach parlamentarnych.

Właśnie wtedy zastała go śmierć.

Jego filozofię polityczną charakteryzowało kilka cech: niezależność sądów, odrzucenie socjalizmu ze szczególnym uwzględnieniem jego niewydolności gospodarczej, realizm polityczny i głęboka wiara katolicka.

Jego życie spięło klamrą najważniejsze wydarzenia dotyczące Polski w XX w – odzyskanie niepodległości, II Wojnę, PRL i w końcu ponowne odzyskanie wolności. Nie czuję się na siłach aby prezentować Czytelnikowi jego postać – odsyłam do jego pisarstwa, którego dużą część zaczęły właśnie publikować Iskry.

Okres odzyskania wolności to jednocześnie kres jego formacji: umiera Leopold Tyrmand (1985), Miroslaw Dzielski (1989) i Wojciech Wasiutyński (1994). Każdy z tej czwórki miał inne poglądy, lecz oprócz znajomości z Kisielewskim łączyło ich jedno – odrzucenie utopii socjalistycznej, a nie jej poprawianie. Nie miejmy żalu do Pana Boga, że zabrał ich – miejmy raczej żal do nas samych, że w Polsce jest tak mało ludzi kontynuujących ich dzieło.

Jacek Wierzbicki

Bibliografia:
100 razy głową w ściany
Abecadło Kisiela
Cienie w pieczarze
Dzienniki
Felietony zdjęte przez cenzurę
Gwiazdozbiór muzyczny
Ludzie z akwarium
Materii pomieszanie
Miałem tylko jedno życie
Moje dzwony trzydziestolecia
Muzyka i mózg
Na czym polega socjalizm? Stosunki Kościół-Państwo w PRL
Opowiadania i podróże
Polityka i sztuka
Przygoda w Warszawie
Romans zimowy
Rzeczy małe
Sprzysiężenie
Śledztwo
Testament Kisiela
Widziane z góry
Wołanie na puszczy
Wszystko inaczej
Z literackiego lamusa
Zanim nadejdzie śmierć
Zbrodnia w dzielnicy Północnej

https://www.bezuprzedzen.pl/

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!