Detoks organizmu – jak go przeprowadzić?

Toksyny atakują organizm wszelkimi dostępnymi drogami. Dostają się do wewnątrz poprzez skórę, płuca, osłabiając naszą odporność.

Jednym z najważniejszych organów odpowiedzialnych za oczyszczanie organizmu jest wątroba.

To ona dzień i noc walczy, by usunąć zalegające toksyny. Niestety, nie zawsze działa w pełni skutecznie i bywa, że nie jest w stanie sobie poradzić ze wszystkimi zanieczyszczeniami.

Wówczas warto pomyśleć o przeprowadzeniu diety oczyszczającej.

Zasady diety oczyszczającej

Przed rozpoczęciem detoksu najlepiej skonsultować się z lekarzem i sprawdzić czy nie istnieją żadne przeciwwskazania.

oczyszczanie z toksyn

Jeśli cierpisz na jakieś choroby przewlekłe, mogą one uniemożliwić przeprowadzenie diety.

Najlepszym momentem na rozpoczęcie detoksu będzie okres poświąteczny. Objedzeni i ociężali łatwiej wytrwamy na diecie. Nie wprowadzajmy jednak zmian zbyt drastycznie.

Warto przygotować się kilka dni wcześniej. Ograniczenie tłustego jedzenia, soli i ciężkostrawnych dań sprawi, że organizm nie przeżyje szoku. Bardzo ważne jest także nawadnianie się.

Odpowiednia ilość wody dostarczana każdego dnia, usprawni oczyszczanie organizmu.

Jaką dietę wybrać?

W internecie można znaleźć mnóstwo poradników detoksowych, które mają za zadanie oczyścić organizm.

Najlepszym wyborem będzie oczywiście konsultacja z doświadczonym dietetykiem.

On dobierze dietę dopasowaną indywidualnie do naszych potrzeb. Warto jednak wiedzieć, jakie diety mamy do wyboru.

Przyjrzyjmy im się pokrótce:

1. Dieta sokowa – trwa około 14 dni, w czasie jej trwania należy spożywać posiłki lekkostrawne i codziennie wypijać 0,5-1 litra świeżo wyciskanych soków z owoców i warzyw. Najlepsze będą jabłka, cytrusy, marchew, buraki, seler.

2. Dieta warzywno-owocowa – stosuje się ją jedynie przez 3 dni, należy jeść jedynie warzywa i owoce ugotowane na parze lub w niewielkiej ilości wody, warto spożywać także zupy jarzynowe doprawione odrobiną oliwy, ziół czy soku z cytryny. Picie świeżych soków i herbat owocowych również jest wskazane.

3. Dieta jabłkowa – przez 1/2 dni należy spożywać wyłącznie jabłka, zawarte w nich pektyny wymiotą z układu pokarmowego resztki jedzenia, pieczone wpłyną pozytywnie na pracę trzustki i wątroby.

4. Dieta zbożowa – jest uważana za bezpieczniejszą niż diety warzywne i owocowe, należy spożywać wyłącznie gotowane ziarna pszenicy albo dzikiego ryżu, taki detoks może trwać około 12 dni.

Pamiętaj, że nie każda dieta musi przynieść pożądane efekty. Każdy organizm reaguje inaczej na określone bodźce.

soki

Jednemu może pomóc dieta sokowa, innemu wręcz zaszkodzić. Najważniejsze to wsłuchać się w swój organizm, dzięki temu przeprowadzimy detoks w zgodzie z samym sobą.

Wszelkie objawy ewentualnego złego samopoczucia najlepiej skonsultować z lekarzem lub dietetykiem.

1 komentarz do wpisu “Detoks organizmu – jak go przeprowadzić?”

  1. Warto zrobić sobie detoks na sokach wg. zaleceń terapiasokami.pl/detoks-i-odchudzanie. Ja taki detoks robię i jestem zadowolona, bo zawsze lepiej się czuję, schudłam i mam więcej energii. Uważam też. że warto częściej pić soki z warzyw i owoców aby uzupełnić niedobory witamin w organizmie. Soki robię w wyciskarce, takie są najlepsze.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!