Dlaczego stosowanie filtrów przeciwsłonecznych jest takie ważne?

Przed słońcem należy się chronić stosując jasną odzież, okrycie głowy czy unikając największej ekspozycji na promieniowanie UV występujące pomiędzy godziną 12 a 15 po południu, zwłaszcza w okresie letnim.

Najbardziej narażone na negatywne działanie promieni słonecznych, opalanie są małe dzieci i osoby starsze, także pacjenci oddziałów dermatologicznych borykających się na przykład z bielactwem.

Dlatego wielu też stosuje specjalne preparaty kosmetyczne, które zawierają filtry przeciwsłoneczne.

SPF, czyli współczynnik ochrony przeciwsłonecznej

SPF to po angielsku Sun Protection Factor, który określa stopień ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Jak się bezpiecznie opalać

Należy rozumieć to tak, że skóra pokryta preparatem z filtrem przeciwsłonecznym z określonym współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej jest zabezpieczona przed pojawieniem się rumienia na skórze przez określony czas.

W ofercie dostępne są kosmetyki, których SPF wynosi od 6 do 50 i powyżej. Wybierając produkt dla siebie powinno się uwzględnić:
– fototyp skóry,
– porę roku,
– wiek,
– rodzaj skóry (wrażliwa czy normalna).

Opalanie – na co zwrócić uwagę? Jak się przygotować?

Chcąc cieszyć się zdrową opalenizną powinno się budować ją stopniowo, ponieważ nie należy dopuścić do poparzenia skóry.

Przed wyjściem z domu, minimum 20 minut przed powinno się nałożyć na skórę krem z filtrem. Czynność tą należy powtarzać co około 2 godziny lub po kąpieli, spoceniu się czy wytarciu.

Zaleca się również unikanie promieni słonecznych w zwłaszcza okresie letnim, między 12 a 15, kiedy to ich dawka jest najintensywniejsza.

Chrońmy także głowę stosując jej okrycie w postaci kapeluszy czy czapek, także nie zapominajmy o spożywaniu wody niegazowanej.

Pamiętajmy, że ludzki organizm składa się głównie z wody. Wysokie temperatury towarzyszące słońcu sprawiają, że organizm szybko traci wodę.

Zalety stosowania filtrów przeciwsłonecznych

Wśród licznych zalet tych preparatów można wymienić te najważniejsze:
– ochronę skóry przed powstawaniem niebezpiecznych zmian na jej powierzchni, które mogą okazać się rakiem skóry – czerniakiem;
– zniwelowanie do minimum powstawania nowych przebarwień skóry;
– ochronę przed fotostarzeniem, czyli kremy te chronią skórę przed zmarszczkami, odwodnieniem, utratą elastyczności.

wystawianie się na słońce

Wady preparatów zawierających filtry przeciwsłoneczne

Wspominając o zaletach należy również wziąć pod uwagę wady.

Stosowanie produktów zawierających filtry przeciwsłoneczne ogranicza syntezę witaminy D w organizmie, która jest odpowiedzialna za wchłanianie wapnia oraz prawidłowy stan kośćca.

Używanie filtrów przeciwsłonecznych jest bardzo ważne bez względu na wiek i porę roku, ponieważ jest to istotna profilaktyka przed problemami skórnymi.

Dodaj komentarz

BezUprzedzen