Jak sobie poradzić z uciążliwymi zaparciami?

Zaparcia należą do bardzo uciążliwych, a jednocześnie krępujących dolegliwości. Jak bardzo mogą dokuczać wiedzą osoby, które ich doświadczyły.

A niestety osób takich jest niemało, ponieważ problemy z wypróżnianiem są bardzo powszechne, szczególnie wśród kobiet i osób starszych.

Skąd biorą się zaparcia?

O zaparciu mówi się wtedy, gdy wypróżnienia odbywają się rzadziej niż 3 razy w tygodniu, towarzyszy im ból, wysiłek i wrażenie tylko częściowego wypróżnienia.

Przyczyn nawracających zaparć jest wiele, najczęściej jednak winien jest nieprawidłowy styl życia i niewłaściwy sposób odżywiania.

Wiele osób prowadzi siedzący tryb życia, spędzając wiele godzin przed komputerem czy telewizorem, a to już pierwszy krok do zaparć.

Przyczynia się do ich powstania również dieta uboga w błonnik, z dużą ilością potraw mącznych i słodyczy, a zwłaszcza czekolady oraz mała ilość płynów.

Brak ruchu, stres i wstrzymywanie się od wypróżnień także zwiększają ryzyko pojawienia się tej dolegliwości.

Zdarza się, że zaparcia są spowodowane przyjmowaniem niektórych leków albo też są objawem różnych chorób.

Sposoby walki z zaparciami

* Pierwszym i najważniejszym sposobem jest zmiana diety na wysokobłonnikową, a więc bogatą w warzywa, owoce (świetne są suszone śliwki i morele), pełnoziarniste pieczywo, otręby, kasze, nasiona słonecznika czy siemię lniane. Spożywanie tych produktów poprawi perystaltykę jelit i pomoże wyregulować ich pracę. Bardzo ważne jest też picie dużej ilości wody (co najmniej 2 litry dziennie), której zadaniem będzie wypłukanie toksyn z organizmu i odpowiednie nawodnienie.

Wspaniałe rezultaty daje regularne spożywanie kefiru i jogurtu oraz kiszonek, zawierających żywe kultury bakterii, które są najbardziej potrzebne przy kłopotach z zaparciami.

jogurt bez dodatków
Oczywiście na nic się zdadzą te wysiłki, jeżeli nie wyeliminujemy z jadłospisu potraw o działaniu zapierającym, smażonych i tłustych.

* Picie herbatek ziołowych jest również skutecznym sposobem na walkę z zaparciami.

Wśród najbardziej skutecznych wymienić trzeba senes, babkę płesznik i rzewień. Ziół jednak nie można stosować długotrwale, dlatego, gdy nie przyniosą ulgi po kilku dniach, trzeba zgłosić się do lekarza.

* Jest wiele starych domowych sposobów na zaparcia, które stosowały jeszcze nasze babcie. Warto wspomnieć o niektórych z nich:
– picie na czczo szklanki wody z cytryną i łyżką miodu,
– spożywanie na czczo mieszanki z łyżki oliwy w łyżeczką soku z cytryny,
– spożywanie przed snem zaparzonego siemienia lnianego,
– jedzenie na czczo śliwek suszonych namoczonych w wodzie wieczorem.

* Można jeszcze skorzystać z preparatów przeczyszczających z apteki w postaci tabletek, czopków, herbatek, saszetek czy syropów.

herbata ziołowa

* I na koniec jeszcze jeden sposób na zaparcia, którego nie da się pominąć, a mianowicie ruch.

Codzienny godzinny wysiłek fizyczny jest koniecznością, zwłaszcza dla osób pracujących na siedząco. I nie musi to być uprawianie sportu, wystarczą spacery czy ćwiczenia, byle były regularne.

Dodaj komentarz

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
error: Content is protected !!