Które leki sprzyjają nadwadze – przegląd

Czy mogą istnieć leki, które przyczyniają się do nabierania wagi? Być może wydaje się to dziwne, bo otyłość kojarzona jest z objadaniem się i dostarczaniem do organizmu zbyt wielkiej ilości kalorii w porównaniu do tego co naprawdę potrzebujemy.

Ale są też lekarstwa, które niestety mogą pomóc w długiej perspektywie w nadmiernym odłożeniu tłuszczu i nabieraniu kilogramów.

Jakie leki mogą sprzyjać tyciu?

Do takich leków należeć mogą leki przeciwalergiczne, przeciwcukrzycowe, antydepresyjne, sterydy, psychotropowe, od nadczynności tarczycy.

W tych poszczególnych grupach leków są takie, które w szczególności odpowiadają za nabieranie wagi.

Jakie leki sprzyjają tyciu

Jeśli chodzi o leki antydepresyjne jest to głównie amitryptylina, nortryptylina i doksepina. Przy czym w trakcie jedynie krótkotrwałych terapii raczej nie wpływają one na masę ciała lub co ciekawe nawet powodują jej obniżenie.

Z czasem po kilku latach leczenia masa ciała może wzrosnąć.

Utrata wagi, brak apetytu to częste objawy depresji, więc efekt uboczny w postaci nabierania wagi może być postrzegany jako pozytyw.

Z kolei inne spośród leków antydepresyjnych, jak: sertralina, fluoksetyna, wenlafaksyna czy duloksetyna w tej kwestii są raczej zupełnie neutralne.

Natomiast leki przeciwalergiczne, a zwłaszcza te antyhistaminowe, takie jak cetyryzyna i feksofenadyna swoje działanie opierają na blokowaniu receptora H1.

Redukując skutki, które wiążą się z wydzielaniem „uczulającej” substancji wpływają one w nieznacznym stopniu na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego i podwzgórza oraz ośrodka łaknienia.

Co za tym idzie w trakcie przyjmowania tego rodzaju preparatów występuje po prostu zwiększony apetyt. Jeśli zatem będziemy właściwie pilnować tego ile jemy w ciągu dnia nie powinno dojść u nas do wzrostu wagi.

Kolejną grupę stanowią leki psychotropowe

Głównie chodzi o te na schizofrenię i chorobę afektywną dwubiegunową.

Zasadniczo wszystkie neuroleptyki, jedynie za wyjątkiem kwetiapiny, mogą wiązać się ze znacznym ryzykiem wzrostu masy ciała.

lekarstwa

Z kolei w kwestii doustnych kortykosterydów, których używa się w chorobach takich jak astma oskrzelowa, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń czy sarkoidoza – sterydy są podawane w naprawdę dużych dawkach celem łagodzenia stanu zapalnego.

Efekt uboczny ich przyjmowania stanowi wtenczas gromadzenie się tłuszczu w bardzo charakterystycznych miejscach, takich jak okolice karku, twarzy i brzucha. Równocześnie sterydy w postaci wziewnej lub iniekcji raczej nie wiążą się z takimi konsekwencjami.

Co ciekawe również leki przeciwcukrzycowe mogą sprzyjać tyciu, mimo tego, że jednym z istotnych elementów terapii cukrzycy jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała chorego.

Jeszcze słowo o lekach na nadczynność tarczycy.

Osoby chorujące mają drastycznie szybszą przemianę materii, co oczywiście wpływa na gubienie wagi.

W takim stanie można się przyzwyczaić do spożywania sporej ilości kalorii, jednocześnie nie tyć.

Co za tym idzie kiedy taka osoba zacznie się leczyć, jej metabolizm zwalnia, ale niestety zazwyczaj niekorzystne nawyki żywieniowe u niej pozostają – stąd występują u niej wtedy niekorzystne wahania wagi.

Podsumowując istnieje znaczna grupa leków, powodujących tycie i wahania wagi, jednakże niektórych z nich da się uniknąć poprzez prowadzenie właściwego stylu życia i spożywanie odpowiedniej ilości kalorii w ciągu dnia.

Dodaj komentarz

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!