Olej lniany uzyskiwany jest z nasion Linum usitatissimum, czyli lnu zwyczajnego. Nasiona te w wyniku tłoczenia na zimno oddają olej roślinny, który charakteryzuje się żółtym kolorem oraz cierpkim zapachem.
Posiada wiele właściwości, dlatego bardzo chętnie jest stosowany w celach leczniczych oraz w kuchni.
Z czego składa się olej lniany?
Dobrej jakości olej składa się tylko z produktu, który uzyskiwany jest w trakcie wspomnianego tłoczenia na zimno. W składzie tego oleju znajduje się:
– ponad 50% kwasu linolenowego (omega-3),
– 15% kwasu linolowego (omega-6),
– 15% kwasu oleinowego (omega-9),
– również niewielkie ilości nasyconych kwasów tłuszczowych.
Olej ten cechuje wysoka ilość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli NNKT. Są one niezwykle istotne choćby dla rozwijającego się płodu i niemowlaka oraz również na wielu innych etapach życia.
Podobnie jak zawarta w oleju lnianym witamina E i lignany lniane, które zalicza się do grupy fitoestrogenów.
Właściwości oleju lnianego
Ten niepowtarzalny skład oleju sprawia, że jest on świetnym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych dla ludzkiego organizmu. Kwasy te niezwykle pozytywnie wpływają na funkcjonowanie ciała poprzez:
– ułatwienie detoksykacji,
– obniżenie poziomu złego cholesterolu,
– regulację ciśnienia krwi,
– zapobieganie rozwoju cukrzycy i miażdżycy,
– wspomaganie układu immunologicznego,
– korzystny wpływ na funkcjonowanie mózgu.
Sprawdza się także korzystnie podczas procesu odchudzania, ponieważ zawarte w oleju lignany regulują procesy gospodarki węglowodanowej i przyspieszają metabolizm. Wysoka zawartość witaminy E, zwanej witaminą młodości pozytywnie wpływa na stan nawilżenia, odżywienia i elastyczności skóry. Warto również podkreślić, że charakteryzuje się ona wysoką aktywnością antyutleniającą – przez co chroni organizm przed stresem oksydacyjnym.
Olej lniany jest składnikiem wielu kosmetyków zwłaszcza, jeśli chodzi o problemy skórne takie jak: łuszczyca, egzema, trądzik różowaty, oparzenia słoneczne.
Właściwe przechowywanie – jak to zrobić?
Chcąc zachować pozytywne właściwości tego oleju należy przechowywać go w ciemnej, szklanej butelce oraz w lodówce ( w temperaturze poniżej 10 °C), bez dostępu tlenu.
Po otwarciu opakowania olej lniany powinno się go zużyć w trakcie trzech do czterech tygodni lub też trzech do sześciu miesięcy – jest to uzależnione od technologii produkcji i składu. Jest to produkt spożywczy, którego nie wolno ogrzewać.
Olej ten warto wypróbować, ze względu na skład i właściwości.
Od wielu lat miałem problem z łuszczycą pod kolanami i poniżej łokci. Pozbyłem się przez przypadek już cztery lata mam jak na razie spokój nie muszę nosić długich rękawów mogę normalnie chodzić po plaży. Opisywałem ten problem w kilku miejscach i temat znikał no bo to nie była reklama jakiegoś tam produktu , mam nadzieję , że tutaj wpis pozostanie .
Cztery lata temu wywróciłem się na rowerze , mocno stłukłem sobie łokieć i to w miejscu chorym to mnie dobiło. Idąc z żoną na zakupy dostaliśmy ulotkę Konopnej Farmacji z Poznania i w ulotce było takie serum ,uwaga – to nie jest reklama ,,Serum do chorej skóry essenz” no bo taki obrzęk uznałem , że trzeba smarować. Po około dwóch tygodniach zauważyłem, nie tylko poprawę stłuczonego miejsca ale i miejsce łuszczycy zmalało. W związku z tym postanowiłem smarować tym Serum essenz drugi łokieć i pod kolanami również po sześciu tygodniach smarowania problem u mnie zniknął można znależ produkty na www konopiafarmacja pl ……. Na medycynie to ja się nie znam to nie moja działka , ale naprawdę mam spokój już cztery lata, myślę może to nie była łuszczyca jak twierdzili fachowcy, może to jakiś inny grzyb i tak sobie żyłem w przekonaniu przez dziesiątki lat ,że mam łuszczycę. Teraz już zapominam o tym a był to zwykły przypadek, może ktoś się wyśmieje z tego wpisu zdaję sobie z tego sprawę ,uważam ,że będzie śmiech pusty , ja mam spokój . Życzę wszystkim zdrowia